poniedziałek, 29 października 2012

Hinduizm – najważniejsza religia Indii

Delhi to miejsce, które jest nierozerwalnie związane z religią. By uświadomić sobie znaczenie budowli sakralnych, istotę i przyczyny zachowań lokalnej społeczności, a także rolę, jaką religia odgrywa w kulturze, należy dowiedzieć się, czym w rzeczywistości jest hinduizm, najważniejsza religia Indii.

Zrozumieć hinduizm 

Hinduizm jest bardzo zróżnicowany. Najważniejsza religia Indii
Hinduizm jest bardzo zróżnicowany/ fot. http://www.flickr.com/photos/rpusala/2391729435/
Polakom w większości stosunkowo trudno zrozumieć jest założenia hinduizmu. Warto jednak uświadomić sobie, że zadanie sobie odrobiny trudu i poświęcenie chwili wolnego czasu na zastanowienie się sensem najważniejszej religii Indii może okazać się niezwykle pomocne i przydatne przed wyruszeniem w podróż do Delhi czy innego miasta tego kraju.

Hinduizm – znaczenie terminu

Po raz pierwszy termin hinduizm pojawił się w 1816 roku. Wtedy to, jako neologizm, użyty został przez Rammohana Ray’a - bengalskiego myśliciela i teologa. W połowie XIX wieku był on już popularny także na zachodniej części globu. Odnosi się on do przejawów religii naturalnej cechujących obszar subkontynentu indyjskiego.

Założenia najważniejszej religii Indii

Śiwa. Hinduizm
Śiwa/ fot. http://www.flickr.com/photos/alicepopkorn/3580934991/
Aby zrozumieć hinduizm, po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że jest on bardzo zróżnicowany. Na przestrzeni wieków zmieniały się też jego podstawowe założenia. Najpierw dominował panteizm, potem monoteizm, rozumiany jako wiara w jednego boga, który występuje w wielu wcieleniach, a w końcu powstały odłamy, które obrały sobie jedno z bóstw za najważniejsze. W jego ramach funkcjonuje więc wiele różnych ugrupowań i kierunków. Wyróżnić można między innymi: wisznuizm - kierunek hinduizmu, zgodnie z którym najwyższym bogiem jest Wisznu; oraz śiwaizm – czczący boga Śiwę, propagujący ascezę i jogę. W hinduizmie sporą rolę odgrywa też karman, czyli bilans uczynków człowieka, decydujący o charakterze następnego wcielenia w łańcuchu sansary – reinkarnacji.
Wymieniając podstawowe cele życiowe akceptowane przez hinduizm, należy zwrócić uwagę na:
1.    Dharmę – zacność, przestrzeganie jej pozwoli osiągnąć doskonałość moralną;
2.    Arthę – zakłada uczciwe zdobywanie dóbr materialnych i osiąganie korzyści;
3.    Kamę – mającą na celu dążenie do rozkoszy zmysłowej.

Jak wyznawcy hinduizmu oddają cześć bogom?

Dla wyznawców hinduizmu domowe ołtarze czy kapliczki nie są niczym dziwnym. Charakterystycznym elementem dnia jest złożenie codziennej ofiary, która określana jest mianem: pudża. Specyficzne są też praktyki oddawania hołdu bóstwom w świątyniach. Hindusi darują bóstwom kwiaty i owoce, myją, malują i ubierają ich podobizny. Wierzy się także w oczyszczającą moc kąpieli w rzekach, przede wszystkim w Gangesie. Dzięki takiemu rytuałowi, wyznawca pozbywa się wszelkich chorób oraz grzechów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz