poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Śladami Mahatmy Gandhiego – Raj Ghat

Któż nie słyszał o przywódcy indyjskiego ruchu narodowego, Mahatmie Gandhim? Postać ta trwale wpisała się nie tylko w historię w Indii, ale i tą powszechną. Odwiedzając Delhi, warto wybrać się do miejsc, które jednoznacznie są z nim związane i poszukać jego śladów, by poznać go nieco dokładniej.

Raj Ghat – miejsce zadumy

Raj Ghat. Mahatma Gandhi.
Raj Ghat/ fot. http://www.flickr.com/photos/humayunnapeerzaada/2222833680/
Jednym z najważniejszych obiektów na mapie Delhi jest niewątpliwie Raj Ghat, miejsce spoczynku Mahatmy Gandhiego. Usytuowane jest ono pobliżu Bramy Indii, nad zachodnim brzegiem rzeki Jamuny. To tam właśnie, pod koniec stycznia 1948 roku, dokonano kremacji szczątków tej wybitnej i tak ważnej dla całego państwa osobistości. Spostrzec można tam pomnik z czarnego kamienia w kształcie kwadratu, na którym widnieje napis Hey Ram - O, Boże. Słowa te miał wypowiedzieć Gandhi tuż przed swoją śmiercią. W miedzianej urnie płonie wieczny ogień, który podtrzymywany jest od lat po to, by oddać należną mu cześć i podkreślić w ten sposób rolę, jaką odegrał on w historii kraju.

Mahatma Gandhi – Ojciec Narodu

Mahatma Gandhi, a właściwie Mohandas Karamchand Gandhi, bo tak w rzeczywistości się nazywał, studiował prawo w Wielkiej Brytanii. Swoje przekonania po raz pierwszy próbował zastosować w praktyce w trakcie pobytu w Afryce Południowej, na przełomie wieków XIX-tego i XX-tego. W Natalu działał w obronie mniejszości hinduskiej. Propagował hasło satjagraha, co dosłownie tłumaczy się jako siła prawdy. Wprowadził on zasadę biernego oporu, zgodnie z którą, nie należało akceptować niesprawiedliwości i dyskryminowania ludności. Jednocześnie jednak, nawet w imię walki o własne prawa, nie wolno było zastosować metod siłowych, przemocy.

Wielki Duchem

Mahatma, czyli Wielki Duchem, po powrocie do Indii, stanął na czele Indyjskiego Kongresu Narodowego. Szybko zyskał sympatię ogromnej rzeszy mieszkańców kraju. Indie wciąż jednak znajdowały się pod zwierzchnictwem Brytyjczyków. Gandhi podejmował liczne starania, by sytuacja ta uległa zmianie. Początkowo skupiał się na uniezależnieniu od Wielkiej Brytanii, dążył do ustanowienia samorządu. Wkrótce jednak zmienił swój cel. Przyznał publicznie, że pragnie, by Indie bez rozlewu krwi stały się państwem niepodległym. Stanowczo wyrażał więc swój przeciw, kiedy to jego kraj przystąpił do II wojny światowej, nie uzyskując gwarancji otrzymania niepodległości od Brytyjczyków po rozstrzygnięciu konfliktu. Wiele razy wtrącano go do więzienia, mimo to wciąż pozostawał wierny swoim zasadom. Stąd też wywodzi się jego przydomek. Optował on za zakończeniem konfliktu religijnego na linii hinduizm – islam, brał udział w negocjacjach, które przesądzić miały o powojennym losie Indii. W 1948 roku został zamordowany przez hinduskiego fanatyka.

Delhi pamięta

Memoriał Gandhiego. Raj Ghat. Mahatma Gandhi
Memoriał Gandhiego/ fot. http://www.flickr.com/photos/wonker/2373704389/
W Raj Ghat co roku odbywają się modlitwy i wspomnienia Mahatmy Gandhiego:
1.    W rocznicę jego śmierci - 30. stycznia
2.    W dniu jego urodzin – 2. października.
Wtedy dostęp do tego miejsca jest ograniczony. W pobliżu znajdują się także poświęcone mu muzea. Turyści, którzy pragną zobaczyć Memoriał Gandhiego zobligowani są do zdjęcia obuwia, by oddać mu należny szacunek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz