Delhi to miasto pełne pięknych obiektów sakralnych. Za jeden z najważniejszych uważa się
meczet Dżami Masdżid. Przekonaj się, dlaczego warto go zobaczyć, jaką funkcję pełni on dla miejscowej ludności oraz, jak kształtowała się historia tego
największego meczetu w Indiach.
Meczet Dżami Masdżid – powstanie
|
Dżami Masdżid/ fot. http://www.flickr.com/photos/markbold/191094282/ |
Budowla ta swoje powstanie zawdzięcza księciu Churram Szihabuddinowi Muhammadowi, czyli władcy indyjskiemu z dynastii Wielkich Mogołów, Szahdżahanowi. Postać ta znana jest głównie z wybudowania Tadź Mahal, świątyni miłości w Agrze. Warto jednak wiedzieć, że to on właśnie w 1650 roku położył kamień węgielny pod budowę meczetu Dżami Masdżid i doprowadził do jego ukończenia. Usytuowano go na wzgórzu, w obecnej centralnej części starego miasta. Do jego budowy zastosowano biały marmur i czerwony piaskowiec, a nad tym projektem pracowało aż klika tysięcy robotników, łącznie z najlepszymi specjalistami z różnych zakątków świata. Początkowo meczet ten służył za miejsce koronacji sułtanów z dynastii Wielkich Mogołów. Ostatnia taka uroczystość miała tam miejsce w 1837 roku, kiedy to koronowany został Bahadur Szah II. Starania Szahdżahana przyniosły znakomity efekt – meczet do dziś zachwyca unikalnym blaskiem.
Meczet Piątkowy
Jeśli zamiast nazwy
meczetu Dżami Masdżid, usłyszysz lub przeczytasz o
Meczecie Piątkowym, możesz być w stu procentach pewien, że mowa dokładnie o tej samej świątyni. Druga w kolejności nazwa odnosi się bowiem do obowiązku muzułmanów, jakim jest gromadzenie się w piątki na modlitwie. Określenie ta często używane są więc zamiennie.
Największy meczet w Indiach okiem turysty
|
Meczet Piątkowy/ fot. http://www.flickr.com/photos/o_0/65831814/ |
Spoglądając po raz pierwszy na
największy meczet w Indiach, niemalże każdy turysta wpada w zachwyt. Podziwiać można naprawdę sporo: kunszt architektoniczny, wysokie na czterdzieści jeden metrów minarety, czy zdumiewającą wielkość całej budowli. Po wejściu na szczyt minaretów, zobaczyć można piękne widoki, obserwować wspaniały krajobraz miasta i dostrzec, jak wielki jest znajdujący się tam dziedziniec, na którym zmieścić się może aż dwadzieścia pięć tysięcy osób. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to miejsce, z pewnością pozostanie ono w Twoich wspomnieniach jeszcze na długo po powrocie z Delhi.
Miejsce tragedii
Meczet Piątkowy zmuszony był obserwować także tragiczne wydarzenia. W 2006 roku miał tam miejsce zamach terrorystyczny. Na placu zgromadzonych było około tysiące osób, które były pochłonięte modlitwą. Bomba na szczęście jednak nie doprowadziła do śmierci żadnej z nich ani też nie uszkodziła budynku świątyni. Rannych zostało jednak trzynastu z modlących się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz