poniedziałek, 24 września 2012

Atrakcje Delhi - Jantar Mantar

Uwielbiasz spoglądać w niebo i odkrywać jego piękno? Zastawiasz się nad tym, jak dawniej rozwijały się astronomiczne badania? Podróż po mieście nad Jamuną bez wątpienia będzie dla Ciebie ciekawym przeżyciem. Odkryj atrakcje Delhi, a wśród nich Jantar Mantar.

Jantar Mantar – cóż to takiego?

Jantar Mantar w Delhi. Obserwatorium astronomiczne w Delhi
Jantar Mantar w Delhi/ fot. http://www.flickr.com/photos/iosart/1316063296/
Ci, którzy planują podróż do Delhi bądź w ogóle do Indii, powinni rozszyfrować znaczenie pojęcia Jantar Mantar. Odnosi się ono do pięciu obserwatoriów astronomicznych, które wybudowane zostały w latach 1727 – 1734. Każde z nich zachwyca turystów unikalnym wyglądem oraz ciekawym wyposażeniem. Do ich powstania przyczynił się maharadża Jai Singh II.


Maharadża Jai Singh II

Maharadża Jai Singh II żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Jako jedenastoletni chłopiec, po śmierci swojego ojca – maharadży Bishana Singha, objął on we władanie królestwo Jaipur. W 1722 roku otrzymał on od cesarza Mogołów, Muhammada Shaha, tytuł Saramad-i-Rajaha-i-Hind. Dwa lata później cesarz nadał mu jeszcze prawo posługiwania się trzema innymi:
1.    Raj Rajeshvar,
2.    Shri Rajadhiraj,
3.    Maharaja Sawai.

Choć wszystkie z nich przysporzyły jemu samemu, jak i jego rodzinie, chwały i prestiżu, szczególnie istotnym był ten ostatni. Tytuł Sawai przyznawany był osobom, które uważane były za jeden i jedną czwartą raza lepsze od im współczesnych. Co skłoniło maharadżę Jai Singha II do wybudowania obserwatoriów astronomicznych? Otóż, przede wszystkim jego zainteresowania, które oscylowały wokół astronomii, architektury i matematyki.

Jeśli atrakcje Delhi, to bez wątpienia Jantar Mantar

Obserwatorium astronomiczne. Atrakcje Delhi
Obserwatorium astronomiczne/ fot. http://www.flickr.com/photos/dineshobareja/5603195229/
Zarówno przechodzących turystów, jak i artystów, architektów czy historyków sztuki z całego świata, zachwyciły nieco nietypowe geometryczne kształty obserwatorium astronomicznego w Delhi. Położone jest ono niedaleko Connaught Place. W kilka minut dojedziesz tam spacerem. Nawet jeśli Twoją pasją nie jest astronomia, wybierz się tam chociażby tylko po to, by podziwiać ten jedyny w swoim rodzaju budynek. Składa się on z czterech urządzeń pomiarowych, do których skonstruowania użyto czerwonego piaskowca; a są to:
1.    Samarat jantra,
2.    Ram jantra,
3.    Dźajaprakasz Jantra,
4.    Miśra Jantra.

Trzy pierwsze zaprojektowane zostały przez maharadżę Jai Singha II. Co ciekawe, w obserwatorium astronomicznym w Delhi, nie znajdziesz przyrządów optycznych, jakich spodziewałbyś się zobaczyć w podobnym miejscu gdzieś w Europie. Choć bez teleskopu, delhijskie Jantar Mantar, posiada swój specyficzny urok. Jako jedna z najstarszych takich budowli na świecie jest chętnie wybieraną atrakcją przez turystów. Pozostałe cztery obserwatoria znajdują się w następujących miastach:
1.    Mathura,
2.    Jaipur,
3.    Benares,
4.    Ujjain.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz